Home » Bilim ve Teknoloji » E-Nabız Sistemi Google Healtcare’i Geride Bıraktı

E-Nabız Sistemi Google Healtcare’i Geride Bıraktı

Bu videomuz da  sanal asistandan, fotoğraf servisine, e-mail uygulamasından, dil tercümanına kadar bir çok alanda yapay zeka teknolojisi kullanan Google’ın, sağlık sektörü için geliştirdiği yapay zeka servisi,  Google Cloud Healthcare ve, Sağlık Bakanlığımızın geliştirdiği Ulusal Sağlık Veritabanımız, E-Nabız Sisteminden  bahsedeceğiz.


Google’ın geliştirdiği, Google Cloud üzerine inşa edilmiş  Google Healthcare apisi, sağlık hizmetleri çözümleri arasındaki veri değişimi yükünü biraz daha hafifletecek. Bu API; sağlık kuruluşlarının, veri girişi yapmasına, sistemlerden veri çekmesine ve verileri yönetmesine izin verecek. Daha sonraysa  yapay zekâ ve makine öğrenmesiyle bu verileri analiz edecek.
Yapay zekanın tıp alanında kullanılmasının en büyük kazancı, sayısı oldukça fazla olan hasta verilerinin analizini, normalde bir insanın oluşturacağı süreden çok daha kısa sürede analiz ederek, raporlayabilme yeteneğidir. Google Healthcare sistemi, Bir algoritma ile bir hastanın hastalığına bağlı olarak, hastanede ne kadar süre kalacağından, hastanın hangi ilaçları kullanması gerektiğine, hatta hastanın ölme ihtimalini dahi belirleyebilecek. 


Google, bu teknolojinin kliniklerde aktif olarak kullanımını sağlamak, semptomların ve hastalıkların yapısını daha iyi öngörebilmek için, çalışmalara devam ediyor. Bu sayede yapay zekanın Doktorlar için oldukça uzun süre alan, hasta raporlarını inceleme ve analiz işlemleri sürecini de ortadan kaldıracağı düşünülüyor.
Tıbbı kayıtları toplayıp geniş bir arşiv oluşturacak olan sistem, hastalık konusunda hızlı şekilde bilgiye ulaşıp, çözüm arama yönünden çok faydalı olacak. Bunun yanında Google Health sayesinde, doktorlar tarafından kişinin sağlık ile ilgili olası problemlerini kullanıcıya sunarak, erken teşhis açısından bir olanak tanıyacak. Toplanacak veriler, doktor reçeteleri, eczaneler ve hastanelerden elde edilecek. Ayrıca kullanıcılar, oluşturdukları profil aracılığıyla, yakınlarında yer alan hastaneler hakkında da bilgi alabilecek. 
Google’ın sağlık sektörü için oluşturmuş olduğu yapay zeka, şuanda aktif olarak bazı hastanelerde deneme ve geliştirme amaçlı kullanılıyor. Şimdilik sadece veri tabanından aldığı bilgilerle, hasta durum analizi ve hastalık durumu tahmini alanında, doktorlara yardımcı olan Google yapay zeka asistanı Google Healt, her geçen gün kendini geliştirmeye devam ediyor.
Projenin Amaçları arasında kanseri teşhis etmek , hasta sonuçlarını tahmin etmek , körlüğü önlemek ve çok daha fazlası için yapay zeka kullanımını geliştirmek yer alıyor. Klinisyenler tarafından kullanılan araçlar da dahil olmak üzere, hasta bakımını iyileştirmenin yolları araştırılıyor. Ayrıca, hastaların aldığı bakımın iyileştirilmesine yardımcı olmak için, doktorlar, hemşireler ve diğer sağlık profesyonelleri ile işbirliği yapılıyor.


Dünya Google Healtcare’ ı merakla beklerken, Ülkemizde Sağlık Bakanlığımızın öncülüğünde geliştirilen E-Nabız sistemi, Google’ın yapmayı düşündüğü sağlık alt yapısını, büyük ölçüde tamamlamış gözüküyor. 
Şimdide biraz E-Nabız sisteminden bahsedelim.


E-Nabız, Türkiyenin dört bir yanındaki  sağlık kuruluşlarından toplanan sağlık verilerine, vatandaşların ve sağlık profesyonellerinin, internet ve mobil cihazlar üzerinden erişebilecekleri bir uygulamadır. Muayene, tetkik ve tedavilerinizin nerede yapıldığına bakılmaksızın, tüm sağlık bilgilerinizi yönetebildiğiniz, tıbbi özgeçmişinize tek bir yerden ulaşabildiğiniz, bir kişisel sağlık kaydı sistemidir. Bizzat sizin verdiğiniz, süresi ve sınırı belirlenmiş yetki çerçevesinde, sağlık kayıtlarınızın hekimlerce değerlendirilebildiği, böylelikle teşhis ve tedavi sürecinin kalitesini ve hızını artıran, sizinle hekiminiz arasında güçlü bir iletişim ağının kurulmasını sağlayan, internet üzerinden güvenli bir şekilde erişebildiğiniz, dünyanın en geniş ve en kapsamlı sağlık bilişim alt yapısıdır.


E-Nabız sistemi, Türkiyede yer ve kurum gözetmeksizin, hekimlerin hastaların sağlık verilerine erişmelerine olanak sağlamaktadır.  Bu sayede hekimler, hastanın sağlık geçmişi hakkında detaylı bilgi edinebilmekte, tedavilerini bu doğrultuda yapabilmektedir. Türkiyedeki tüm resmi ve özel sağlık kuruluşlarında kullanılan, sağlık bilgi sistemleri ile entegre olarak çalışan E-Nabız sistemi, Hekimleri Laboratuvar ve Radyolojik tetkik istekleri yaparken, hastanın geçmiş verilerini kontrol ederek uyarmakta, ve mükerrer isteklerin önüne geçilmesini sağlamaktadır. Hastaların Daha önce girilmiş Tanı,Tetkik,Rapor ve ilaç bilgilerine, hekimlerin kolayca erişebilmeleri ve tanı koyma ve tedavi süreçlerini yönetmelerini, oldukça kolaylaştırmaktadır.


E-Nabız Sistemi, Sağlık Kurumları Referans Sunucusu (SKRS) alt yapısı ile, hekimlerden Hastaya koydukları tanı ve tedavilere ilişkin zorunlu detay formlar ve raporlar talep etmekte,  bu sayede hastanın tedavi süreçleri ile ilgili, detaylı bir arşiv oluşurken, elde edilen bu veriler sayesinde ülke genelinde veya İl,ilçe,Kasaba,köy ve mahalle bazında, sağlık haritaları oluşturulabilmektedir. Bu sayede Hangi hastalığın hangi bölgelerde daha çok gözüktüğü tespit edilebilmekte, bir bölgede artış gösteren bir hastalık varsa, o bölgeye ilişkin önlemler alınabilmektedir. Gebelik durumu, Bulaşıcı Hastalıklar ve diğer takip gerektiren hastalar için, hastaların Aile hekimlerine bildirim gitmekte ve, sistem üzerinden takip başlatılarak, Aile hekimlerinin takip süreçleri de kayıt altına alınmaktadır.


E- Nabız Sistemi, E-Rapor ve E-Reçete altyapısı ile, Hastaların İlaç Raporu ve Reçete süreçlerinin kontrollerini yaparak, Hastaların ellerinde bulunan ilaçları yanlış kullanmaları veya fazladan reçete ettirmelerini engellemektedir. Eczaneleri uyararak, hastanın fazladan ilaç verilmesini engellemekte, hastaların ilaç raporlarına Eczanelerin erişimini sağlayarak, rapor sürelerinin kontrol edilmesini sağlamaktadır.  
E Nabız Sisteminin mobil Uygulaması sayesinde, tüm sağlık kayıtlarınızı sürekli olarak yanınızda taşıyabiliyor, sağlık kayıtlarınıza dilediğiniz anda cep telefonunuzdan veya tabletinizden erişebiliyorsunuz.


E-Nabız Sistemine mobil cihazlar eklenebilmekte ve bu mobil cihazlardan alınan Ateş,Nabız,Tansiyon gibi veriler de arşivlenebilmektedir. 
E-Nabız Sisteminin bir altyapısı olan (MHRS) Merkezi hastane randevu sistemi aracılığıyla, insanlar online olarak veya MHRS çağrı merkezi aracılığıyla, en uygun sağlık kuruluşundan uygun tarih ve saatte randevu alabilmektedir. Bu sayede gidilecek olan sağlık kuruluşunda, ilgili branş doktorunun olup olmadığı gibi sorunların da önüne geçilmektedir.


E-Nabız Sistemi her geçen gün gelişmekte ve, Türkiye deki Sağlık  Altyapısı için vazgeçilmez hale gelmiştir. Google’ın, Google Healt uygulaması ile yapmaya çalıştığı işi,  büyük oranda başarmış olan E-Nabız sistemi, dünyada bir ilki başarmıştır.  E-Nabız, Ülkemizin Teknoloji ve bilişim konusunda da öncü olabileceğinin mükemmel bir kanıtıdır. Buradan E-Nabız  sistemini geliştirilmesinde emeği olan herkese teşşekkür ediyoruz.


E-Nabızla İlgili Merak ettikleriniz ve daha detaylı bilgiye  https://enabiz.gov.tr/Yardim/Index    adresinden erişebilirsiniz.

, , , , , , , , , , , , , , , ,

About

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*