Home » Bilim ve Teknoloji » StarShip – İnsanlığın İlk Yıldız Gemisi

StarShip – İnsanlığın İlk Yıldız Gemisi

Yıldız gemisi diyince şüphesiz ilk olarak aklımıza Star Trek filmindeki uzay gemisi, atılgan gelir. Atılgan bilinmeyene doğru yaptığı seyahatlerle yeni gezegenler ve yeni yaşamlar keşfeder. Koloniler kurar ve bazı gezegenlerde madencilik çalışmaları yapılır. Bu ve benzeri bir çok uzay filminde farklı farklı yıldız gemileri görmüşüzdür. Fakat henüz dünyamızda bu yıldızlar arası yolculuk yapabilecek teknolojide bir uzay mekiği geliştirilememiştir.

Şimdilerde, hayali marsa koloni kurmak olan Elon Musk, SpaceX şirketi ile, gezegenler arası bu yolculuğu sağlayacak olan, Starship isimli Uzay mekiğini geliştirmek için, yoğun bir şekilde çalışmaktadır. Elon Musk, Artık Dünya yörüngesinde olduğu kadar ay ve mars yörüngesinde de görev yapabilecek bir araca ihtiyaç olduğunu belirtmektedir. Bu güne kadar ki tüm hedeflerini bir bir gerçekleştiren Elon Musk, bu konuda da oldukça kararlı gözükmektedir. Starship başarılı olması halinde yıldızlar arası olmasa da dünyanın ilk gezegenler arası uzay mekiği olacak. Araç, kendi kendini finanse eden özel bir uzay uçuşu projesi olarak geliştirilmektedir.

Peki Neden marsa koloni kurma ihtiyacı duyuluyor. Dünya nüfusu sürekli olarak artmakta, bununla beraber gelişen teknoloji ve sanayileşme sürekli olarak ham madde ihtiyacının artmasına sebep olmaktadır. Öyleki Gelecek kırk yıl içerisinde nadir bulunan elementlerin tamamen tükeneceği tahmin edilmektedir. Bu durum gelişmiş ülkeleri yeni kaynak arayışlarına itmektedir. Son dönemde faklı ülkelerin çeşitli antlaşmalar yaparak Akdenizde Petrol ve Doğalgaz arama çalışmalarını buna örnek verebiliriz. Güney Kıbrıs, İsrail, Yunanistan ve Mısır bir anlaşma yaparak italya ve Fransanında desteğini alıp, Doğu akdenizde doğalgaz arama çalışmaları başlattılar. Ve diğer ülkelere göz dağı vermek içinde Savaş gemilerini akdenizde konuşlandırdılar. Türkiyede buna karşılık Akdenizdeki Deniz filosunu güçlendirerek kapsamlı bir şavaş tatbikatı ger,çekleştirdi ve 3 ayrı Doğalgaz ve sismik gemi ile Akdenizde doğalgaz arama çalışması başlattı. Artan hammadde vekaynak ihtiyaçları sebebiyle, Dünyanın bir çok bölgesinde benzer mücadeleler devam etmektedir.

Bu durumun farkında olan ve geleceği öngören ülkeler çeşitli arayışlara giriştiler. Amerika birleşik Devletleri Rusya ve Çin yeniden Ay yüzeyine mekik göndermeyi ve hatta ayda bir istasyon kurmayı planlıyorlar. Tabiki buradaki amaçları ay da bulunabilecek yer altı kaynaklarına sahip olmak. Yani uzay madenciliği. Spacex firması, son dönemde NASA ve diğer ülkelerle yaptığı uzay taşımacılığı sözleşmeleri ve buradan elde ettiği ilave kaynaklar ile bu işi bir adım daha öne taşıyarak Mars gezegeninde koloni kurmak ve bu gezegenin kaynaklarını insanlığın hizmetine sunmayı planlamaktadır.

2012 yılında bu amaçla çalışmalara başladığını duyuran SpaceX şirketi aradan geçen 8 yıllık çalışmanın ardından 2020 yılında resmi internet sitesinde StarShip uzay mekiğinin özellikleri ile ilgili detaylı bir katalog yayınlamıştır. Şimdi bu katalogdaki bilgileri bir inceleyelim.

StarShip sistemi tamamen yeniden kullanılabilir özellikte tasarlanmaktadır. Starship, Super Heavy roket ve uzay aracından oluşan iki aşamalı bir yapıya sahiptir. Super Heavy güçlendirici 37 adet Raptor motor tarafından desteklenirken, Starship 6 adet raptor motor tarafından desteklenmektedir. Raptor motorlar kriyojenik metan ve sıvı oksijen (LOX) ile çalışan tam akışlı, kademeli bir yanmalı roket motorudur.

Starship ana gemi 50 metre uzunluğunda 9 metre paslanmaz çelik bir gövdeye sahiptir. İtici roketlerin bulunduğu alt kısım Super Heavy, 70 metre uzunluğunda ve 9 metre çapında paslanmaz çelikten oluşacak ve falkon roketlerindeki gibi geriye iniş yaparak tekrar tekrar kullanılabilecektir.

Falkon roketleri Space X in hali hazırda kullanmakta olduğu yörüngeye uydu göndermede kullanılan ve görevini tamamladıktan sonra dünyaya geri iniş yaparak tekrar kullanılabilir olan fırlatma sistemleridir.

SpaceX, Starship kullanarak 2021’den daha önce olmayan ticari yükleri başlatmayı planlıyor. Starship 8 metre çapında ve 22 metre yüksekliğinde yükleri taşıyabilecek dinamik bir taşıma kapasitesine sahip olacak. Çok sayıda yükü veya uyduyu aynı anda taşıyabilecek, çok sayıda uydunun olduğu durumlarda, uyduların birbirinden bağımsız bir şekilde ayrılması için, dönen bir mekanizma kullanılacaktır.

Starship çeşitli yörüngelere uyduları taşıyabilecek, Ayrıca Dünya, Ay veya Mars çıkarma alanlarına yük, mürettebat ve kargo taşıyabilecek. Yıldız gemisi mürettebatlı ve mürettebatsız olarak görev yapabilecek. Mürettebatsız Yıldız Gemisi, uydu, uzay teleskopları, kargo, yakıt ikmal tankları veya diğer insansız varlıkları taşıyabilecektir. Taşıma işleminin ardından Dünya veya mars atmosferine tekrar girme ve belirlenmiş bir iniş pistine inme yeteneğine sahip olacaktır.

Starship toplamda 120 metre Uzunluğu ve 9 metrelik Çapıyla Yük ve Yolcu taşıma kapasitesi olarak bu güne kadar yapılmış olan en büyük ve en güçlü uzay aracı olacaktır.

Starship, Kargo versiyonu ile Ay’a veya Mars’a 100 tondan fazla yük taşıyabilecek ve aynı zamanda noktadan noktaya hızlı Dünya taşımacılığı yapabilecektir. Saat te 25000 km ye varan bir hızla dünya üzerinde büyük miktarlardaki kargoları 1 saat gibi kısa bir sürede taşıyarak taşıma maliyetini en aza indirmeyi planlamaktadır.

Starship Ticari ekip programı ile Dünyadan Ay ve Marsa 100 kişiye kadar taşıma yapabilmektedir. Starship ekip yapılandırmasında Özel ekip kabinleri, büyük ortak kullanım alanları, merkezi depolama, güneş fırtınası barınakları ve görüntüleme galerisi bulunmaktadır.

StarShip bireysel olarak kiralanabileceği gibi veya maaliyetleri azaltmak için birden fazla devlet veya kuruluşun birleşmesiyle de kiralana bilecek. Esnek yük taşıma kapasitesi sayesinde yapısal farklılıklar içeren yükler için yan duvarlar boyunca ek montaj seçenekleri sunacak.

SpaceX şirketi mevcut Falcon 9 fırlatma aracını ve Dragon 2 filosunu Starship ile değiştirmeyi planladığını açıkladı . Kasım 2019’da Elon Musk yakıtın fırlatma başına 900.000 dolara mal olacağını ve toplam fırlatma maliyetlerinin 2 milyon dolara kadar düşebileceğini belirtmiştir. Şirket 2026 yılına kadar piyasaya sürülecek olan 12.000’den fazla uydu ile hizmete sunmayı planladığı uydu internet projesi Starlink’in uydularını, StarShip ile taşımayı planlamaktadır.

Starship ayrıca Nasanın hâlihazırda devam etmekte olan uzun vadede Ay’da kalıcı yapılar için insanlı Ay yolculuğu projesi olan Artemis Projesi için mürettebatlı ay inişlerinde de kullanılacak. Starshipin bu modeli daha büyük kargo ve daha küçük bir mürettebat alanı içerecek. Henüz teyit edilmemesine rağmen, teoride bulunan araç yüzeye daha fazla mürettebat ve yük taşımak için yörüngede yakıt ikmali yapabilecek.

Sonuç olarak Starship projesi bir uzay madenciliği ve uzay taşımacılığı projesi gibi gözükmektedir. ABD nin resmi uzay ajansı nasa’nın da desteklemesiyle projenin önümüzdeki yıllarda başarıya ulaşması kaçınılmaz gözükmektedir. Ülkemiz gelecekte bu çalışmaların dışında kalmamak, Ay ve Marstaki doğal zenginliklerden faydalanabilmek için bu konudaki alternatif çalışmalara bir an önce katılmalı ve pastadan pay alacak olan ülkelerden biri olmalıdır. Aksi takdirde coğrafi keşiflerde olduğu gibi bu kaynaklara başkaları sahip olacak ve bu kaynakları elde edebilmek için ödeyeceğimiz bedel bu gün sarf edeceğimiz maliyetten çok daha büyük olacaktır.

Ulu önderin sözü unutulmamalıdır. İstikbal Göklerdedir.

Kaynaklar :
https://www.spacex.com/starship
https://www.spacex.com/sites/spacex/files/starship_users_guide_v1.pdf
https://en.wikipedia.org/wiki/SpaceX_Starship#Artemis_Human_Landing_System
https://tr.wikipedia.org/wiki/Artemis_Projesi

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

About

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*