Home » Bilim ve Teknoloji » İnsanlık İçin Öldüler (Bilim Uğruna Hayatını Kaybeden Bilim İnsanları)

İnsanlık İçin Öldüler (Bilim Uğruna Hayatını Kaybeden Bilim İnsanları)

Bilim insanları için, bilim bir aşktır. Öyle ki, bazıları bilim uğruna tüm hayatlarını adamışken, bazıları da bu uğurda hayatlarını kaybetmiştir. Şimdi bilim uğruna hayatını kaybeden bilim insanlarından en çok bilinenlerini bir tanıyalım.


Karl Scheele

9 Aralık 1742’de  Almanya da doğmuştur. Bir farmakolog olan Scheele birçok kimyasal elementin bulucusudur. Keşfettiği elementler arasında oksijen, molibden, tungsten, manganez ve klorin bulunmaktadır. Scheele’nin en ilginç özelliği, çalıştığı kimyasalların tadına bakmak olarak bilinmektedir. Ölüm sebebi hidrojen siyanürü tatmak olarak tarihe geçmiştir.


William Bullock

1813’te New York ta doğmuştur. Bullock ilk çarklı matbaa baskı makinesini icat etmiştir. Basıldıktan sonra kağıdı kesmek için bir cihaz içeriyor ve saatte 12.000 tam gazete üretiyordu. Makineyi Philadelphia Public Ledger Gazetesi’ne sattı. Makineyi kurarken bacağı mekanizmaya sıkıştı. Kısa sürede kangren başladığı için bacağının kesilmesi gerekti. 12 Nisan 1867’de ameliyat esnasında oluşan komplikasyonlar nedeniyle hayatını kaybetti.


Louis Slotin

1910 yılında Kanada da doğmuştur. Amerikalı nükleer fizikçi Slotin, İkinci Dünya Savaşı sırasında nükleer silah üretmek için başlatılan Manhattan Projesi’nde çalışmıştır. Savaşın ardından deneylerine devam etmiştir. Plütonyum üstüne çalışırken yanlışlıkla bir füzyon tepkimesi başlattı ve büyük miktarda radyasyon salınımına neden oldu. Yaptığı hatayı fark edince vücudunu koruyucu materyallerle kapladı ama faydası olmadı. Olaydan iki hafta sonra, 30 Mayıs 1946’da öldü.


Valerian Abakovsky

1895 yılında Rusyada doğmuştur. Abakovsky uçak motoru ve pervanesi ile çalışan bir hızlı tren üretti. Adına da Aerowagon dedi. Temmuz 1921 yılında Test sürüşü için Moskova’dan Tula şehrine doğru yola çıktılar. 21 kişilerdi ve Tula’ya vardıkları için çok mutlulardı.Ancak dönüşte mutluluklarını hissedemeyecekleri bir sonsuzluğa büründüler. Çünkü yüksek hızla yoluna devam eden tren, kontrolden çıktı ve 6 kişi yaşamını yitirdi. Onlardan biri de Abakovsky idi. Bu kaza Hem icat, hem de mucidinin sonu oldu.


Marie Curie

Curie, 7 Kasım 1867 tarihinde Polonya’da doğdu. Marie Curie, Uranyumla yaptığı deneyler sonucu radyoaktiviteyi keşfetmiştir. Toryumun radyoaktif özelliğini buldu ve radyum elementini ayrıştırdı. 1903 Nobel Fizik Ödülü, 1911 Nobel Kimya Ödülü sahibi ve radyoloji biliminin kurucusu olan Curie, çalışmalarıyla bir çığır açtı. Nobel Ödülü’nü alan ilk kadın, bu ödülü iki kere alan ilk bilim insanı oldu. 1934 yılında Fransa’nın Savoy kentinde kan kanserinden öldü. Hastalığı, aşırı dozda radyasyona maruz kalmasına bağlandı. Bu yüzden ona “bilim için ölen kadın” denildi.


Elizabeth Ascheim

28 yaşında iken Roentgen tarafından yeni keşfedilmiş olan X-ışınları üzerinde çalışmaya ilgi duydu. 1896 yılında San Fransisco’da ilk röntgen laboratuvarını kurarak X-ışınlarının tıbbi tedavilerde kullanılması için çalışmalar yürüttü. Deneylerini kendi üzerinde yoğun röntgen çekimleri yaparak geliştirmekteydi. X ışınları ile bazı kanser türlerinin deneysel tedavi çalışmalarına başlamıştır. Ancak ne acıdır ki bu çalışmalar esnasında aşırı derecede X ışınlarına maruz kalması neticesinde kanserden 1905 yılında henüz 40 yaşında hayatını kaybetti.


İsmail Cevheri

İsmail Cevheri Gazneliler Döneminde doğmuş Türk bilginidir. Uçmanın yollarını araştırmış ve çok çeşitli kanat tasarımları yapmıştır. Evinin bahçesinde uçuş denemeleri yapan Cevheri, 1010 yılında tüm hazırlıklarını yapıp, kapı benzeri yapay kanatlarını kollarına takarak Nişabur Ulu Camii’nin kubbesine çıkmıştır. Kendisini izlemek için toplanan kalabalığa “Ey ahali, benim yaptığım buluşu şimdiye kadar kimse yapmamıştır. Sizin gözlerinizin önünde şimdi uçacağım. Dünyada yapılacak en mühim şey göklere uçmaktadır. Ben de onu yapacağım” diye seslenerek kendini boşluğa bırakmış ve caminin kubbesinden havalanarak uçmaya başlamıştır.Havada epeyce dolaştıktan sonra iniş sırasında işler yolunda gitmemiş ve yeterince yavaşlayamamıştır. Bu uçuş girişiminde hayatını kaybeder.


Franz Reichelt

Reichelt, bir terziydi ve bir süredir paraşüt icat etmek için çalışıyordu. Sonunda bir paraşüt dikmeyi başardı. “Uçan terzi” lakaplı Reichelt paraşüt kaban olarak bilinen giysinin mucidiydi. Bu kabanın işe yaradığını ispatlamak için Eyfel Kulesi’nin korumalarını ikna edip 4 Şubat 1912’de kuleye tırmandı. Aşağıda toplanan büyük kalabalık onun atlayışını bekliyordu. Aşağı atladı ve Bu uçuş, onu sonsuz bir huzura kavuşturdu.


Sieur Freminet

Bugün hastaların yaşama sürelerini uzatmak, hayatlarını daha kaliteli hale getirmek, hastanede yatma sürelerini kısaltmak, sağlayacağı havayla uzun süre denizin dibinde kalmayı kolaylaştırmak gibi türlü gerekçelerle kullanılan oksijen tüpü, Sieur Freminet tarafından 1772 yılında icat edildi. Ancak icadına güvenip suya dalan mucit ilk dakikalarda başarılı buluşunun sevincini yaşamış olsa da, tüp tam olarak çalışmayınca boğularak can verdi.


Horace Lawson Hunley

Horace Lawson Hunley, 29 Aralık 1823 te  Tennessee’de  dünyaya geldi.   Amerikan İç Savaşı sırasında Konfederasyon deniz mühendisiydi . İlk savaş denizaltısını 1863’te tasarladığında iki trajediye birden sebep olacağını bilmiyordu. İlk tasarım battı ve içindeki mürettebatın yarısını öldürdü. İkincisi de battı ama bu sefer içinde Hunley’in kendisi de vardı.


Otto Lilienthal

Mayıs 1848 yılında Almanyada doğdu. Otto Lilienthal, “uçan adam” olarak bilinir ve  Alman havacılığının öncüsüdür. Berlin Ticaret Akademisi’ni bitirdikten sonra, kanat çırpan uçak modelleri ve kanatlı planörlerle deneyler yaptı. Ağustos 1896’daki bir uçuşunda, planörünün, 17 metre yükseklikten düşerek yere çakılması sonucu omurgasını kırdı. Ertesi gün hayatını kaybetti.

Bu güne kadar olduğu gibi, bu günden sonrada bilim uğruna canını verecek bilim insanları olacaktır. Unutmamamız gerekir ki, bu gün insanlık sahip olduğu pek çok şeyi bu insanların çalışmalarına borçludur. 

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

About

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*